Platíte rádi daně?

Dovede si představit, že byste dobrovolně souhlasili s placením vyšší daně? Například máte platit 15% daně z příjmu a vy si řeknete, že budete platit více, třeba o dvě procenta, tedy 17 %. Mnozí si řeknou, že to není možné. Přeplatek na dani mi finanční úřad přece vrátí nebo započte proti daňové povinnosti příštího období. Ale já si to nezapočtu a budu platit stále více o ta dvě procenta a přeplatky nebudu chtít vracet. Mám je schované u státu, kterému věřím, že  když si o přeplatek daně požádám, tak mi jej přece vrátí. Takto je to možné.

Už víte kam mířím? Ke druhému pilíři důchodové reformy. Tam si přece dobrovolně zvyšujete svůj sociální příspěvek o dvě procenta, když vám stát přidá tři procenta z vámi placeného sociálního pojištění. Můžete namítnout, že odvody na sociální pojištění není daň.  Ale je! Je to jen jiná forma daně nazvaná sociální pojištění. Mimochodem víte, že zaplacené sociální pojistné vstupuje do státního rozpočtu, kam jdou všechny příjmy státu z drtivé většiny tvořené daněmi. Proč tomu tak je? Protože vybrané sociální pojistné dávno na důchody a sociální programy státu prostě nestačí a je nutné ho dotovat jinými příjmy státu tedy daněmi. Proto je to sociální pojištění jen jiná forma daně. Také proto, že ho platit musíte stejně jako daň. Nejde platit státu daň a sociální pojištění nikoliv. Benjamin Franklin už v 18. století řekl : „V tomto světě není nic jistého – kromě smrti a daní.“ A jisté máte placení nejen sociálního pojištění, ale i zdravotního pojištění, ale to je jiná kapitola. Vraťme se ke druhému pilíři.

Pravda rozdílnost ve výplatě takto zaplacených peněz je v tom, že vám penzijní společnosti peníze obalí nějakým výnosem. O to tam budete mít více a současně bude menší státní důchod, protože do něho směřuje nižší pojistné právě o ta tři procenta, která si platím do „svého“ důchodového spoření. Do „svého“ je v uvozovkách záměrně, neboť „svého“ máte jen ta dvě procenta placená navíc. Ostatní tři procenta nejsou vaše až do doby výplaty. Ani ke „svým“ se nedostanete dříve a navíc je musíte platit dokud vyděláváte než odejdete do penze. To jen aby to bylo jasné.

O výhodách a nevýhodách penzijní reformy bylo napsáno mnoho podle toho zda jde o odpůrce nebo zastánce. Málokdo však zmiňuje ještě jedno a to riziko politické. Se všemi riziky mohu počítat, mohu je nějak eliminovat či rozložit nebo je mohu pominout a pak se mohu divit. S politickým rizikem neuděláte zhola nic. To je zvláště podmínkách českého státu nevyzpytatelné a velmi riskantní.

Ladislav Blažek

Příspěvek byl publikován v rubrice O výdajích a jeho autorem je Ladislav Blažek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Platíte rádi daně?

  1. Já v žádnou penzijní reformu ani pilířům nevěřím. Je mi skoro 30 let a raději se svěřím v sebe samého. Peníze zkusím investovat do aktiv a získám si tak doufám svůj pravidelný příjem do duchůdu. Je to běh na dlouhou trať, ale přijde mi to mnohem rozumější, protože kdo ví co bude se státem za příštích 30 let.

  2. Myslím, že ho nezruší. Stejně jako na Slovensku, kde před volbami hrozili zrušením a pak ho jen upravili. Daleko horší je, že to politické riziko je tak veliké, že tak jako v Maďarsku, tak i v Polsku prostředky ve druhém pilíři převedli do prvního a tak je de facto znárodnili. A přitom v Polsku nebyl důvod a ani dluh nemají tak velký a naspořené prostředky nebyla tak velké, aby jim to nějak vyřešilo důchodový systém.

  3. Přesně tak. Bohužel ačkoli druhému pilíři příliš nefandím, ekonomice by (podle mě) neprospělo, kdyby byl zrušen – stálá nejistota neprospívá. Co myslíte Vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>